نخستین اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفت و گوهای کشورهای آسیایی امروز و فردا در تبریز برگزار می شود و در این اجلاس برخی وزرای 34 کشور عضو این مجمع به همراه کارشناسان این حوزه به بحث و تبادل نظر در زمینه گردشگری می پردازند.

از این اجلاس به عنوان یکی از پیش زمینه های رویداد تبریز 2018 نام برده می شود و مسئولان این کلانشهر که به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال 2018 انتخاب شده است، می توانند با برنامه ریزی درست قدم بزرگی را برای شناساندن تبریز و جذب گردشگر انجام دهند.

اولین قدم های بین المللی برای تبریز 2018

دبیر نخستین اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفت و گوهای کشورهای آسیایی با اشاره به این که اجلاس فوق برای اولین بار در حوزه کشورهای آسیایی و به میزبانی تبریز برگزار می شود، گفت: از این اجلاس می توان به عنوان اولین قدم ها برای بین المللی کردن و شناساندن رویداد تبریز 2018 نام برد.

مرتضی آبدار تاکید کرد: اعضای این مجمع در حال حاضر کشورهای ایران، تایلند، چین، اندونزی، مالزی، ژاپن، کره جنوبی، لائوس، بنگلادش، سریلانکا، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، عربستان، کویت، قطر، عمان، امارات متحده عربی، بحرین، روسیه، کامبوج، برونئی، مغولستان، بوتان، هند، پاکستان، افغانستان، سوریه، میانمار، ویتنام، فیلیپین، سنگاپور و ترکیه هستند و بیش تر این کشورها در سطوح مختلف از جمله سطح وزرا، سفرا و هیأت های گردشگری در این اجلاس حاضر می شوند.

وی این اجلاس را برای تمام کشور حائز اهمیت دانست و افزود: ایران بویژه شهرهای تاریخی کشور می توانند در سال های آینده میزبان گردشگران آسیایی باشند و هم اکنون نیز شاهد حضور بسیاری از گردشگران آسیایی در ایران هستیم و این کشورها سهم بالایی از گردشگران خارجی ایران را به خود اختصاص داده اند.

آبدار ادامه داد: بر همین اساس مجمع گفت و گوی همکاری آسیا یکی از ساختارهایی است که می توان با استفاده از آن برای توسعه جایگاه گردشگری در کشور و استان آذربایجان شرقی گام های بلندی برداشت.

این مقام مسئول تصریح کرد: امیدواریم این نوع اجلاس و همایش ها در کشور افزایش پیدا کند و بخصوص شهرهای تاریخی و مطرح ایران از نظر گردشگری همکاری بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

تلاش برای توانمند کردن بخش خصوصی

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی و نماینده استاندار در نخستین اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفت وگوهای کشورهای آسیایی نیز در این زمینه گفت: مهم ترین هدفی که در این اجلاس دنبال می شود، ارتباط دادن بخش خصوصی شاغل در گردشگری و سرمایه گذاران استان با هیأت های کشورهای عضو است تا شاهد شکوفایی گردشگری در کشور و استان باشیم.

محمدصادق پورمهدی، افزود: در تبریز نیز اهداف متفاوت تری را در این اجلاس تعقیب می کنیم که از آن جمله می توان به شناساندن ظرفیت های گردشگری استان و تبریز برای جذب گردشگر از این کشورها و بهبود زیرساخت های گردشگری با استفاده از جذب سرمایه گذار اشاره کرد.

وی تصریح کرد: بر همین اساس در حاشیه این اجلاس جلسات متعددی پیش بینی شده و برگزار خواهد شد و بخصوص این که تلاش داریم سرمایه گذاران استان، فعالان آژانس های گردشگری، هتلداران و شرکت های هواپیمایی نیز جلسات منظمی را با هیأت های کشورهای مختلف برگزار کنند.

وی تاکید کرد: برگزاری این اجلاس با نام تبریز فرصت بسیار خوبی برای اثبات آمادگی آذربایجان شرقی به منظور میزبانی رویدادهای مهم ملی و بین المللی است و با افتتاح مرکز همایش های بین المللی تبریز تا پایان امسال این آمادگی را با قدرت بیشتری اعلام خواهیم کرد.

به دنبال گردشگر بیشتر هستیم

شهردار تبریز نیز با اشاره به تلاش برای جذب گردشگر در سطح بین المللی، گفت: برگزاری این اجلاس می تواند تبریز را در سطحی وسیع تر رسانه ای کرده و در حاشیه این اجلاس به دنبال جذب گردشگر بیشتری برای استان و تبریز هستیم.

صادق نجفی، تصریح کرد: شهرداری تبریز در این زمینه در کنار دولت قرار دارد و همکاری لازم را با دولت انجام دادیم تا ضمن کمک به عملیاتی شدن اهداف رئیس جمهور، تبریز نیز در دنیا بیش از پیش مطرح شود.

وی ادامه داد: ورود گردشگر بیشتر یکی از دغدغه های صنعت گردشگری ایران است بخصوص در تبریز که میزبانی پایتخت های گردشگری کشورهای اسلامی را خواهیم داشت، باید سعی کنیم با استفاده از ظرفیت این نوع از همایش ها، به هدف اصلی خود برسیم.

نجفی عنوان کرد: مطرح کردن بیشتر نام تبریز به عنوان یک کهن شهر تاریخی با ظرفیت های جذاب گردشگری و کمک به رشد زیرساخت ها با استفاده از سرمایه گذاری خارجی را می توان از اهداف شهرداری تبریز در حاشیه این همایش دانست.

بیانیه تبریز در اولین روز اجلاس

یکی از بخش های مهم اجلاس که به شناخت بیشتر از تبریز در سطح جهانی کمک می کند، صدور بیانیه ای با عنوان «بیانیه تبریز» است که پیش نویس آن تهیه شده و امروز در این اجلاس خوانده می شود تا مورد تصویب اعضای اجلاس قرار گیرد. این بیانیه به نام این کلانشهر ثبت خواهد شد و استفاده تبلیغاتی از این بیانیه می تواند قدم بزرگی برای جذب گردشگر در سال 2018 باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *